Vishay/Dale RNC55J4191BSB14
RNC55J4191BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4191BSB14
Brief Description
RES 4.19K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4191BSB14.pdf
Availability of RNC55J4191BSB14
QUANTITY
RNC55J4191BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4191BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4191BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.19k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4191BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4191BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4191BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4191BSB14
IC CPLD 64MC 9.1NS 44PLCC datasheet.pdf
POT 1 OHM 12.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC UART DUAL W/FIFO 36-TFBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 3W DO214AA datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf