Vishay/Dale RNC55J4220BSRE6
RNC55J4220BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4220BSRE6
Brief Description
RES 422 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4220BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4220BSRE6
QUANTITY
RNC55J4220BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4220BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4220BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)422
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4220BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4220BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4220BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4220BSRE6
CAP CER 4700PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
FUSE CERM 125MA 380VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
IC RF AMP GAAS MMIC 3GHZ SOT-89 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 2POS TIN datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
SSD 4GB 2.5" SATA II SLC IND datasheet.pdf