Vishay/Dale RNC55J4222DSB14
RNC55J4222DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4222DSB14
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4222DSB14.pdf
Availability of RNC55J4222DSB14
QUANTITY
RNC55J4222DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4222DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4222DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4222DSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4222DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4222DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4222DSB14
RES 464 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN ASSY 14POS MULTIPLE EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 300MA 130 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 7.68M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A TSOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
22 TO 20 AWG WIRE CONNECTOR datasheet.pdf
Crystal 52.0000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf