Vishay/Dale RNC55J4322BRRSL
RNC55J4322BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4322BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 43.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4322BRRSL.pdf
Availability of RNC55J4322BRRSL
QUANTITY
RNC55J4322BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4322BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4322BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4322BRRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4322BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4322BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J4322BRRSL
BATTERY PACK 6.0V 1000 MAH NICAD datasheet.pdf
HEATSINK .50" FOR BL-2000/4000 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SINGLE STR 38POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT FLASH 100-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .254M 27POS datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SENSOR PHOTO PNP 1M 12-24VDC datasheet.pdf
CAP MICA 390PF 5% 2.5KV SMD datasheet.pdf