Vishay/Dale RNC55J4323BSB14
RNC55J4323BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4323BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 432K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4323BSB14.pdf
Availability of RNC55J4323BSB14
QUANTITY
RNC55J4323BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4323BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4323BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)432k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4323BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4323BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4323BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4323BSB14
SENSOR 30PSIG STEEL MV OUT datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP10H/AE10M/HDP10H datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SC70 datasheet.pdf
TEST LEAD 16AWG 5000V BLUE 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DUAL 30MA 16-TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.24A 210 MOHM datasheet.pdf