Vishay/Dale RNC55J43R2BSB14
RNC55J43R2BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J43R2BSB14
Brief Description
RES 43.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J43R2BSB14.pdf
Availability of RNC55J43R2BSB14
QUANTITY
RNC55J43R2BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J43R2BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J43R2BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J43R2BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J43R2BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J43R2BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J43R2BSB14
IC 8 BIT 0.1US MDAC P/O 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP BLACK datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI/SRL 72LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CAP CER 68PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
SHIELD CONNECTION TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf
4700UF 450V 76X146MM 85C 10000H datasheet.pdf