Vishay/Dale RNC55J4572BSRE6
RNC55J4572BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4572BSRE6
Brief Description
RES 45.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4572BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4572BSRE6
QUANTITY
RNC55J4572BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4572BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4572BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4572BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4572BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4572BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4572BSRE6
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
LABEL COMP ADH datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
2,2UF 40V 10X8X6MM 125C 20000H datasheet.pdf