Vishay/Dale RNC55J4642DSBSL
RNC55J4642DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4642DSBSL
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4642DSBSL.pdf
Availability of RNC55J4642DSBSL
QUANTITY
RNC55J4642DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4642DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4642DSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4642DSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4642DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4642DSBSL Details Description
Related parts for RNC55J4642DSBSL
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN HDI PLUG 150POS 3ROW VERT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 12SGL 1.57MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 80KB FLASH 44TQFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf