Vishay/Dale RNC55J46R4BSRSL
RNC55J46R4BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J46R4BSRSL
Brief Description
RES 46.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J46R4BSRSL.pdf
Availability of RNC55J46R4BSRSL
QUANTITY
RNC55J46R4BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J46R4BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J46R4BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J46R4BSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J46R4BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J46R4BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J46R4BSRSL
FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP 1F -20% +80% 5V T/H datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
230-50 650:1 CW SP1118 datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 53.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf