Vishay/Dale RNC55J4703BSB14
RNC55J4703BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4703BSB14
Brief Description
RES 470K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4703BSB14.pdf
Availability of RNC55J4703BSB14
QUANTITY
RNC55J4703BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4703BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4703BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4703BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4703BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4703BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4703BSB14
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 10MA 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
RES 54K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT BUSS 1 PAIR GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
NYLON INSL W/INSULATION GRIP DIS datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 20POS datasheet.pdf
ANEMOMETER TEMP RH TESTER W/USB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 36 BLK datasheet.pdf
CTV 39C 37#20 2#16 PIN J/N REC datasheet.pdf
INDUCTOR 22 UH datasheet.pdf