Bourns Inc. PTE45-151A-203B1
PTE45-151A-203B1 picture photo
Mfg. Part Number
PTE45-151A-203B1
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 20K OHM .2W 45MM
Datasheet Download
PTE45-151A-203B1.pdf
Availability of PTE45-151A-203B1
QUANTITY
PTE45-151A-203B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTE45-151A-203B1
Internal Part NumberEIS-PTE45-151A-203B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTE Series Material Declaration
Standard Package22
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPro Audio PTE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 45mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.835" L x 0.630" W x 0.394" H (72.00mm x 16.00mm x 10.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTE45-151A-203B1
Related LinksPTE45-15, PTE45-151A-203B1 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTE45-151A-203B1 Details Description
Related parts for PTE45-151A-203B1
CONN RECEPT 8POS FEMALE SLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 24POS .156 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf