Vishay/Dale RNC55J4902BRB14
RNC55J4902BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4902BRB14
Brief Description
RES 49K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4902BRB14.pdf
Availability of RNC55J4902BRB14
QUANTITY
RNC55J4902BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4902BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4902BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4902BRB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4902BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4902BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J4902BRB14
POLYSWITCH RUE SERIES 0.90A datasheet.pdf
Crystal 3.579545MHz 30ppm 18pF 200 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN HEADER 104POS DL .635MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC POT DGTL 100K DUAL 10-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 922MA 211 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V NP0 1210 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 49.152MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf