Vishay/Dale RNC55J4971BSB14
RNC55J4971BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4971BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.97K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4971BSB14.pdf
Availability of RNC55J4971BSB14
QUANTITY
RNC55J4971BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4971BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4971BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.97k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4971BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4971BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4971BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4971BSB14
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
THERM PAD 5591S 210X300MM 0.5MM datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 67.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.68UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf