Vishay/Dale RNC55J49R9BRB14
RNC55J49R9BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J49R9BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J49R9BRB14.pdf
Availability of RNC55J49R9BRB14
QUANTITY
RNC55J49R9BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J49R9BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J49R9BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J49R9BRB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J49R9BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J49R9BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J49R9BRB14
IC PWR MOD PROG ISO 15A 1200V datasheet.pdf
IC DAC SERIAL +5V LP 12BIT 8SOIC datasheet.pdf
BAG SHLD METAL-IN ZIP 6X10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 22POS datasheet.pdf
CONN M12 4POS SOCKET WIRE LEAD datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.61K OHM 1% 20W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V DO213AB datasheet.pdf