Vishay/Dale RNC55J5001DSB14
RNC55J5001DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5001DSB14
Brief Description
RES 5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5001DSB14.pdf
Availability of RNC55J5001DSB14
QUANTITY
RNC55J5001DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5001DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5001DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5001DSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5001DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5001DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5001DSB14
OSC XO 8.192MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 176POS TYPE D VERT datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 1GB SLC datasheet.pdf
RES 1M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf