Vishay/Dale RNC55J5103BSB14
RNC55J5103BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5103BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 510K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5103BSB14.pdf
Availability of RNC55J5103BSB14
QUANTITY
RNC55J5103BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5103BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5103BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5103BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5103BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5103BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5103BSB14
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER FREQ PROGR 28SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1200V 300A NX SER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V Z5U 0805 datasheet.pdf
RES 128K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 20A 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf