Vishay/Dale RNC55J5111BSRSL
RNC55J5111BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5111BSRSL
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5111BSRSL.pdf
Availability of RNC55J5111BSRSL
QUANTITY
RNC55J5111BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5111BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5111BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5111BSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5111BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5111BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5111BSRSL
20M HIGH FLEX ENCODER CABLE datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
LED SPACER 3MM T-1 BLACK 3MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 21 datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 1.5MH 20A datasheet.pdf
BUSBAR 3 PHASE 39 POLE 18MM datasheet.pdf