Vishay/Dale RNC55J5112BPBSL
RNC55J5112BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5112BPBSL
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5112BPBSL.pdf
Availability of RNC55J5112BPBSL
QUANTITY
RNC55J5112BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5112BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5112BPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5112BPBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5112BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5112BPBSL Details Description
Related parts for RNC55J5112BPBSL
IC TXRX/REGISTER 3ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A SMC datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.15 OHM 1% 20W datasheet.pdf
M2000 SIG HDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf