Vishay/Dale RNC55J5112BPBSL
RNC55J5112BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5112BPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5112BPBSL.pdf
Availability of RNC55J5112BPBSL
QUANTITY
RNC55J5112BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5112BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5112BPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5112BPBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5112BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5112BPBSL Details Description
Related parts for RNC55J5112BPBSL
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
KIT EVAL FOR NICHIA JUPITER LEDS datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 288VWM 493.4VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC INV SCHMITT-TRIG DFN1410-6 datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf