Vishay/Dale RNC55J5112BSB14
RNC55J5112BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5112BSB14
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5112BSB14.pdf
Availability of RNC55J5112BSB14
QUANTITY
RNC55J5112BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5112BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5112BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5112BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5112BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5112BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5112BSB14
RES SMD 1.15K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 12 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT-23-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf