Vishay/Dale RNC55J5112BSBSL
RNC55J5112BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5112BSBSL
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5112BSBSL.pdf
Availability of RNC55J5112BSBSL
QUANTITY
RNC55J5112BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5112BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5112BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5112BSBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5112BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5112BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J5112BSBSL
RES SMD 240 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN CONTACT MALE 24-26AWG HD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 2 ANALOG datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 20A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 68PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf