Vishay/Dale RNC55J5113BSRSL
RNC55J5113BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5113BSRSL
Brief Description
RES 511K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5113BSRSL.pdf
Availability of RNC55J5113BSRSL
QUANTITY
RNC55J5113BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5113BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5113BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5113BSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5113BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5113BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5113BSRSL
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 625VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 63VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf