Vishay/Dale RNC55J51R1BRBSL
RNC55J51R1BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J51R1BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J51R1BRBSL.pdf
Availability of RNC55J51R1BRBSL
QUANTITY
RNC55J51R1BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J51R1BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J51R1BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J51R1BRBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J51R1BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J51R1BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J51R1BRBSL
CAP CER 3300PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
PLATO SOLDERING TIP - HEXACON datasheet.pdf
CAP CER 75PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf