Vishay/Dale RNC55J52R3FSRSL
RNC55J52R3FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J52R3FSRSL
Brief Description
RES 52.3 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J52R3FSRSL.pdf
Availability of RNC55J52R3FSRSL
QUANTITY
RNC55J52R3FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J52R3FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J52R3FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J52R3FSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J52R3FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J52R3FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J52R3FSRSL
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC 12-BIT CMOS DAC 20-SOIC datasheet.pdf
MCU 8BIT 4KB FLASH 28-UFQFPN datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 46POS SNGL PCB datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 433MA 800 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT SKT datasheet.pdf