Vishay/Dale RNC55J5361BSBSL
RNC55J5361BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5361BSBSL
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5361BSBSL.pdf
Availability of RNC55J5361BSBSL
QUANTITY
RNC55J5361BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5361BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5361BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5361BSBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5361BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5361BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J5361BSBSL
RES 0.05 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR14S/AE14M/CDR14S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.4X2MM 7.09" datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100 SMT GOLD datasheet.pdf
LED BLUE 1210 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1A 135 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf