Vishay/Dale RNC55J5560BSBSL
RNC55J5560BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5560BSBSL
Brief Description
RES 556 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5560BSBSL.pdf
Availability of RNC55J5560BSBSL
QUANTITY
RNC55J5560BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5560BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5560BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)556
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5560BSBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5560BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5560BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J5560BSBSL
CONN SHV PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
IC RGSTRD DVR 3-ST 20BIT 56TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
LED CBI 3MM GN/YW/GN TRI LEVEL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 400K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
ASSY SGL PR SGL ENTRY PIVOT II datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf