Vishay/Dale RNC55J5620BSRSL
RNC55J5620BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5620BSRSL
Brief Description
RES 562 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5620BSRSL.pdf
Availability of RNC55J5620BSRSL
QUANTITY
RNC55J5620BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5620BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5620BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5620BSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5620BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5620BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5620BSRSL
IC REG LDO 3V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .050 VERT SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 24BIT SER 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC DAC NANO 12BIT QUAD 10LFCSP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 9POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 4A LEVER datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf