Vishay/Dale RNC55J5763BSBSL
RNC55J5763BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5763BSBSL
Brief Description
RES 576K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5763BSBSL.pdf
Availability of RNC55J5763BSBSL
QUANTITY
RNC55J5763BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5763BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5763BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5763BSBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5763BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5763BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J5763BSBSL
RES SMD 0.039 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 240VAC 32VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.08/04/90LR SN OR BX datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC SMCJ datasheet.pdf
MICRO 51C P 120" WHT JACKS datasheet.pdf
RES 27K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf