Vishay/Dale RNC55J5832BSRSL
RNC55J5832BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5832BSRSL
Brief Description
RES 58.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5832BSRSL.pdf
Availability of RNC55J5832BSRSL
QUANTITY
RNC55J5832BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5832BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5832BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)58.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5832BSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5832BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5832BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5832BSRSL
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
ENCODER LINE DRIVER 3CH 400CPR datasheet.pdf
FILTER LC 10PF 100MA 0804 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 6V 2010 datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE A 16POS datasheet.pdf
RES SMD 25.5KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 362MA 1.38 OHM datasheet.pdf