Vishay/Dale RNC55J5833BRRSL
RNC55J5833BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5833BRRSL
Brief Description
RES 583K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5833BRRSL.pdf
Availability of RNC55J5833BRRSL
QUANTITY
RNC55J5833BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5833BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5833BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)583k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5833BRRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5833BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5833BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J5833BRRSL
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 12V 125W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
DISPLAY 570NM GRN 1DIG 0.4 TH datasheet.pdf
HD EJECT RA TH datasheet.pdf
LED DURIS S5 WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf