Vishay/Dale RNC55J5900BSR36
RNC55J5900BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5900BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 590 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5900BSR36.pdf
Availability of RNC55J5900BSR36
QUANTITY
RNC55J5900BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5900BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J5900BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5900BSR36
Related LinksRNC55J5, RNC55J5900BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5900BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J5900BSR36
FIXED IND 2.2UH 50MA 500 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 7.5KV X5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE USB B MALE/MALE 2.0 1.5M datasheet.pdf
INDUSTRIAL DISP TIP KIT datasheet.pdf
IC SRAM 32K X 16 3.3V 44-TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HONEYWELL ZEPHYR AIRFLOW SENSOR datasheet.pdf
CABLE, TESTER,CE datasheet.pdf
OSC XO 32.768MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf