Vishay/Dale RNC55J5901BSRE6
RNC55J5901BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5901BSRE6
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5901BSRE6.pdf
Availability of RNC55J5901BSRE6
QUANTITY
RNC55J5901BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5901BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5901BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5901BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5901BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5901BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5901BSRE6
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TOOL HAND VERT HEADER 11ROW 6COL datasheet.pdf
SWITCH KNOB KNURL 0.55" BL/NAT datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.050 GRY 328.1' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 48POS INLINE SCKT datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.02A 350 MOHM datasheet.pdf