Vishay/Dale RNC55J5902BSR36
RNC55J5902BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5902BSR36
Brief Description
RES 59K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5902BSR36.pdf
Availability of RNC55J5902BSR36
QUANTITY
RNC55J5902BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5902BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J5902BSR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5902BSR36
Related LinksRNC55J5, RNC55J5902BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5902BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J5902BSR36
IC DAS 12BIT 6CH 28-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 4TMLF datasheet.pdf
IC MULTIPEXER BCD RATE 16-DIP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UDFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 300W datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 70A DO5 datasheet.pdf