Vishay/Dale RNC55J5903FSRE6
RNC55J5903FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5903FSRE6
Brief Description
RES 590K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5903FSRE6.pdf
Availability of RNC55J5903FSRE6
QUANTITY
RNC55J5903FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5903FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5903FSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5903FSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5903FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5903FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5903FSRE6
IC CPLD 72MC 7.5NS 48CSP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
FAN BLOWER 120.5X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
ANT YAGI 5ELEM 250-285MHZ GOLD datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf