Vishay/Dale RNC55J5972BSRE6
RNC55J5972BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5972BSRE6
Brief Description
RES 59.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5972BSRE6.pdf
Availability of RNC55J5972BSRE6
QUANTITY
RNC55J5972BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5972BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5972BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5972BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5972BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5972BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5972BSRE6
TRIAC INT TRIGGER 400V 15A TO220 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT DEV RSK RSK-M16C/6NK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 710KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.53KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HOUSING GVH 14POS datasheet.pdf
SPACER CIRCULAR GEN PURP 0.100" datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf