Vishay/Dale RNC55J6121BSR36
RNC55J6121BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6121BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.12K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6121BSR36.pdf
Availability of RNC55J6121BSR36
QUANTITY
RNC55J6121BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6121BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J6121BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6121BSR36
Related LinksRNC55J6, RNC55J6121BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6121BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J6121BSR36
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 16A DO203AA datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LMK00101 datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC R6 datasheet.pdf
GEN PURPOSE UNITIZD WHEEL 3A VFN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf