Vishay/Dale RNC55J6190BSRSL
RNC55J6190BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6190BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 619 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6190BSRSL.pdf
Availability of RNC55J6190BSRSL
QUANTITY
RNC55J6190BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6190BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6190BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6190BSRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6190BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6190BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J6190BSRSL
IC MUX 8-IN CMOS LOGIC HS 16SOIC datasheet.pdf
SCR NON-SENS 200V 12A TO-252 datasheet.pdf
LENS FOR SEOUL P4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
INLINE PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
TFT MOD 5.7" WITH FONTS datasheet.pdf
CAP CER 3.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf