Vicor Corporation VI-21B-MW-F4
VI-21B-MW-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21B-MW-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W
Datasheet Download
VI-21B-MW-F4.pdf
Availability of VI-21B-MW-F4
QUANTITY
VI-21B-MW-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21B-MW-F4
Internal Part NumberEIS-VI-21B-MW-F4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21B-MW-F4
Related LinksVI-21B, VI-21B-MW-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21B-MW-F4 Details Description
Related parts for VI-21B-MW-F4
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 1GSPS 64VQFN datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V C0K 0201 datasheet.pdf
BOARD EMULATOR 78K0 UPD780344 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT1 ACCESSORY datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 4.2A 36 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf