Vishay/Dale RNC55J62R6BSRE6
RNC55J62R6BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J62R6BSRE6
Brief Description
RES 62.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J62R6BSRE6.pdf
Availability of RNC55J62R6BSRE6
QUANTITY
RNC55J62R6BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J62R6BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J62R6BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J62R6BSRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J62R6BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J62R6BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J62R6BSRE6
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 14POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 3W DO204AL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf