Vishay/Dale RNC55J6493BSB14
RNC55J6493BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6493BSB14
Brief Description
RES 649K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6493BSB14.pdf
Availability of RNC55J6493BSB14
QUANTITY
RNC55J6493BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6493BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J6493BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)649k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6493BSB14
Related LinksRNC55J6, RNC55J6493BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6493BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J6493BSB14
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
IC AMP MULTIPLEX 400MHZ 10-MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 200W 100V datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TEST SET MULTI/SINNLGEMODE datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 6DB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf