Vishay/Dale RNC55J6493FSRSL
RNC55J6493FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6493FSRSL
Brief Description
RES 649K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6493FSRSL.pdf
Availability of RNC55J6493FSRSL
QUANTITY
RNC55J6493FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6493FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6493FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6493FSRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6493FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6493FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J6493FSRSL
RES SMD 3K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC USB SWITCH 1X1 10UMAX datasheet.pdf
OSC XO 1.000GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
ICON WHEEL LABEL ALMOND 110 CONN datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf