Vishay/Dale RNC55J6651FSBSL
RNC55J6651FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6651FSBSL
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6651FSBSL.pdf
Availability of RNC55J6651FSBSL
QUANTITY
RNC55J6651FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6651FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J6651FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6651FSBSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J6651FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6651FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J6651FSBSL
IC REG LDO 3.3V 0.5A DDPAK datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf