Vishay/Dale RNC55J6812DSB14
RNC55J6812DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6812DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68.1K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6812DSB14.pdf
Availability of RNC55J6812DSB14
QUANTITY
RNC55J6812DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6812DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J6812DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6812DSB14
Related LinksRNC55J6, RNC55J6812DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6812DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J6812DSB14
FIXED IND 470UH 2A 170 MOHM TH datasheet.pdf
BOARD EVAL SI2404 + SI3010 16PIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB SRAM 144FBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
DIODE STD REC ISO LEAD 70A DO5 datasheet.pdf