Vishay/Dale RNC55J6812DSB14
RNC55J6812DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6812DSB14
Brief Description
RES 68.1K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6812DSB14.pdf
Availability of RNC55J6812DSB14
QUANTITY
RNC55J6812DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6812DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J6812DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6812DSB14
Related LinksRNC55J6, RNC55J6812DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6812DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J6812DSB14
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220F datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SPI/SRL TSOT-23-8 datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-36V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST 10A 120V datasheet.pdf