Vishay/Dale RNC55J68R1BSRE6
RNC55J68R1BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J68R1BSRE6
Brief Description
RES 68.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J68R1BSRE6.pdf
Availability of RNC55J68R1BSRE6
QUANTITY
RNC55J68R1BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J68R1BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J68R1BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J68R1BSRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J68R1BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J68R1BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J68R1BSRE6
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRANS PNP 400V 0.5A SOT-428 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 2.91K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP 6.8 UF 20% 35 V datasheet.pdf