Vishay/Dale RNC55J6981BRRE6
RNC55J6981BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6981BRRE6
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6981BRRE6.pdf
Availability of RNC55J6981BRRE6
QUANTITY
RNC55J6981BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6981BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J6981BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6981BRRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J6981BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6981BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J6981BRRE6
TOTE NESTING 27-1/4X12X6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED MATRIX 8X8 1.5" 590NM YLW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf