Vishay/Dale RNC55J6981BSRE6
RNC55J6981BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6981BSRE6
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6981BSRE6.pdf
Availability of RNC55J6981BSRE6
QUANTITY
RNC55J6981BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6981BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J6981BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6981BSRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J6981BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6981BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J6981BSRE6
RES SMD 127 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 750K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 24MLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 162 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf