Vishay/Dale RNC55J72R3BSRSL
RNC55J72R3BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J72R3BSRSL
Brief Description
RES 72.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J72R3BSRSL.pdf
Availability of RNC55J72R3BSRSL
QUANTITY
RNC55J72R3BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J72R3BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J72R3BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)72.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J72R3BSRSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J72R3BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J72R3BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J72R3BSRSL
IC ARM7 MCU FLASH 512K 180TFBGA datasheet.pdf
SWITCH 10 POS ROT datasheet.pdf
MODULE VF CHAR 2X20 8.95MM datasheet.pdf
IC BUFFER ZD PLL CLK DVR 32-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 9MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 1.5A datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf