Vishay/Dale RNC55J7411DSBSL
RNC55J7411DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7411DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.41K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7411DSBSL.pdf
Availability of RNC55J7411DSBSL
QUANTITY
RNC55J7411DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7411DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7411DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.41k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7411DSBSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7411DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7411DSBSL Details Description
Related parts for RNC55J7411DSBSL
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 10-32 datasheet.pdf
FAN BLOWER CF 300X74MM 115VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 WW datasheet.pdf
VARISTOR 270V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 19POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf