Vishay/Dale RNC55J7502FSRE6
RNC55J7502FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7502FSRE6
Brief Description
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7502FSRE6.pdf
Availability of RNC55J7502FSRE6
QUANTITY
RNC55J7502FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7502FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J7502FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7502FSRE6
Related LinksRNC55J7, RNC55J7502FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7502FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J7502FSRE6
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
FILTER CABLE/CLAMP 100 OHM 13MM datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE 3HOUR DIN MNT datasheet.pdf
LED CLN6A WARM WHT 3500K SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.6A SOT89 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS JAM NUT PIN M12 datasheet.pdf
EMITTER UV 385NM 500MA WFDFN datasheet.pdf
33UF 10V 5X7MM 85C 1500H datasheet.pdf